Akne ravimid ja aktiivained
Akne raviks kasutatakse erineva toimemehhanismiga aktiivühendeid. Nendel ainetel on teaduslikult tõendatud omadused rünnata nelja akne põhjustajat: liigne rasuproduktsioon, suurenenud sarvkihi teke (rasupooride ummistumine), põletiku teke ja aknebakteri (Cutibacterium acnes) paljunemine.
Järgnevalt oleme välja toonud põhilised akne raviks kasutatavad raviained, mida kasutatakse kas retseptiravimites või käsimüügis nahahooldustoodetes. Retseptiravimites kasutatavad toimeained on enamasti suurema tõhususega, kuid ka kõrvaltoimete määr ja ärritusrisk on suurem.
Paiksed ravimid ja aktiivained:
Suukaudsed ravimid:
Retinoidid
retseptiravim*
Retinoidid on A-vitamiini sarnased keemilised ühendid ja mõjutavad naharakkude elutsüklit. Akne vastane toime avaldub tänu vanade naharakkude kiirema eemaldumisele ja põletiku vähenemisele. Retinoidid suurendavad ka kollageeni sünteesi naharakkudes, parandades seeläbi aknearmide välimust. Kollageeni tootmist suurendava mõju tõttu on retinoidid kasutusel ka nahavananemise vastases ravis. Nii nagu teised eeltoodud aktiivained, põhjustavad ka retinoidid naha tundlikkuse suurenemist. Raviga alustades võib olla vajalik kasutada kreemi üle päeva või harvem, andes nahale aega harjumiseks. Aja jooksul ärrituvus väheneb.
UV-kiirgus ja teised potentsiaalsed pindmised ärritid (kreemides olevad lisa-ained, lõhna-ained) võivad põhjustada punetusreaktsioone ja kahjustada nahka, seetõttu on retinoididega sama-aegselt oluline kasutada UV-kaitset ja vältida ärritavaid kreeme.
Retinoide on saadaval nii kreemide ja geelide kui ka suukaudse ravi vormis. Kõige leebema toimega retinoidiks peetakse retinooli, mis on kasutusel vananemisvastastes kosmeetikatoodetes.
*Retseptiravimina on Eestis saadaval paikseks raviks tretinoiin (Eestis: Ketrel, Erylik, Treclinac), adapaleen (Eestis: Epiduo, Differin). Suukaudse ravina on kasutusel isotretinoiin (isotretinoin, Eestis: Roaccutane).